The Yah’s Manna Corn, Beans and Wheat Berries Bulk Order is Happening Now!!!

🌽🫘🌾The Yah’s Manna “Corn, Beans and Wheat Berries” Bulk Order is Happening Now!🌽🫘🌾
Order Deadline: FRIDAY, July 3rd at 12 Noon!🕛
WHO ARE WE ORDERING FROM AND WHAT ARE WE ORDERING?
1. We are excited to be ordering the following American Grown, Certified Organic, Non-GMO and Kosher Corn from Sunny State Products in San Jon, New Mexico:
Organic Whole Blue Corn
Organic Whole White Corn
Organic Whole Yellow Corn
(Sunny States’ dent corn is back by popular demand! This is whole dent corn and it’s used for milling into cornmeal to make delicious cornbread, grits or polenta! Sunny State corn is 100% Non-GMO and organic unlike most products that contain corn in the stores! This corn is whole corn and removed from the cobs. It’s clean and is ready to pour into your mill! And it makes your cornbread or grits taste like fresh corn! It’s so amazing!)
2. We are excited to be ordering the following American Grown, Certified Organic, Non-GMO popcorn and beans from Doudlah Farms in Evansville, Wisconsin:
Organic Gourmet White Popcorn
Organic Gourmet Yellow Popcorn
Organic Black Beans
Organic Pinto Beans
Organic Dark Red Kidney Beans
Organic Great Northern Beans
Organic Cranberry Beans
Organic Navy Beans
Organic Yellow Canary Beans
Organic Small Red Beans
Organic Pink Beans
Organic Cannulah Beans
3. We are excited to be offering the following Certified Organic, Non-GMO, Glyphosate Free and Kosher wheat berries at wholesale pricing from Central Milling in Logan, Utah at:
Spelt Wheat Berries (Ancient/Heirloom)
Khorasan Wheat Berries (Ancient/Heirloom)
Hard White Wheat Berries
Hard Red Spring Wheat Berries
Soft White Wheat Berries
Central Milling is known for its superb quality and reliability. They have been working with local farmers for the last 150 years to sustainably grow wheat berries and various grains that have exceptional flavor, nutrient content, color and baking performance. They believe in quality over quantity and have state of the art cleaning processes to sort and clean their wheat berries and barley. Their wheat berries and barley are tested for baking performance to ensure their quality and they are nearly 100% clean from any chaff or debris. Their grain is tested and 100% glyphosate free and certified organic and non-gmo!
Many home millers and bakers buy from Central Milling and we are so glad to be able to partner with them and offer these wheat berries at a discounted price with free delivery to the drops!❤️
WHY SUNNY STATE PRODUCTS, DOUDLAH FARMS AND CENTRAL MILLING?
Sunny State Products located in San Jon, New Mexico was first established in 1928. They have been working closely with many local, American and also Native American farmers to grow the best quality corn! They meticulously clean their corn and promise less than 3% broken or chipped pieces and promise zero foreign material in your corn! Their corn is gluten and allergen free and 100% organic and non-gmo! We have ordered from Sunny State in the past and our customers love their corn and have requested more! They are truly a reputable source for delicious, organic, non-gmo corn!!! We highly recommend this corn! It tastes so fresh and delicious! You can truly taste the difference from box cornmeal versus fresh milled cornmeal! You will love it!❤️
Doudlah Farms located in Evansville, Wisconsin practices regenerative and biodynamic methods that go beyond standard organic certification. Their products are third-party tested to guarantee zero contaminants or toxins. Expect clean, better than store-quality beans and popcorn that are rich in nutrients and flavor. These beans and popcorn, when compared side by side taste far superior to other brands! Many customers loved Doudlah’s taste and quality during our previous bulk orders and have requested more! Through this bulk order, you’ll save about $1/lb compared to buying direct from Doudlah!
Central Milling located in Logan, UT is known for its superb quality and reliability. They have been working with local farmers for the last 150 years to sustainably grow wheat berries and various grains that have exceptional flavor, nutrient content, color and baking performance. They believe in quality over quantity and have state of the art cleaning processes to sort and clean their wheat berries and barley. Their wheat berries and barley are tested for baking performance to ensure their quality and they are nearly 100% clean from any chaff or debris. Their grain is tested and 100% glyphosate free and certified organic and non-gmo! Many home millers and bakers buy from Central Milling. A e are so glad to be able to partner with them and offer these wheat berries at a discounted price with free delivery to the drops!❤️
WHAT IS OUR PRICING AND AVAILABILITY FOR THIS BULK ORDER?
CERTIFIED ORGANIC and NON-GMO DENT CORN FROM SUNNY STATE:
🔸Blue Whole Corn (Certified Organic, Non-GMO and Kosher) in 50 lb paper bag ($1.25/lb or $62.50/bag). (Goal is 2000lbs or 40 bags).🔸
🔸White Whole Corn (Certified Organic, Non-GMO and Kosher) in 50 lb paper bag ($1.13/lb or $56.50/bag). (Goal is 2000lbs or 40 bags).🔸
🔸Yellow Whole Corn (Certified Organic, Non-GMO and Kosher) in 50 lb paper bag ($1.16/lb or $58/bag). (Goal is 2000lbs or 40 bags).🔸
CERTIFIED ORGANIC and Non-GMO POPCORN AND BEANS FROM DOUDLAH FARMS:
🔸Gourmet White Popcorn (Certified USDA and MOSA Organic, ”TestedClean” certified and Non-GMO) in 25 lb paper bag ($2.24/lb or $56/bag). (Goal is 1000lbs or 40 bags).🔸
🔸Gourmet Yellow Popcorn (Certified USDA and MOSA Organic, ”TestedClean” certified and Non-GMO) in 25 lb paper bag ($2.24/lb or $56/bag). (Goal is 1000lbs or 40 bags).🔸
🔸Black Beans (Certified USDA and MOSA Organic, ”TestedClean” certified and Non-GMO) in 25 lb paper bag ($2.60/lb or $65/bag). (Goal is 1000lbs or 40 bags).🔸
🔸Pinto Beans (Certified USDA and MOSA Organic, ”TestedClean” certified and Non-GMO) in 25 lb paper bag ($2.60/lb or $65/bag). (Goal is 1000lbs or 40 bags).🔸
🔸Dark Red Kidney Beans (Certified USDA and MOSA Organic, ”TestedClean” certified and Non-GMO) in 25 lb paper bag ($2.96/lb or $74/bag). (Goal is 500lbs or 20 bags).🔸
🔸Great Northern Beans (Certified USDA and MOSA Organic, ”TestedClean” certified and Non-GMO) in 25 lb paper bag ($2.96/lb or $74/bag). (Goal is 500lbs or 20 bags).🔸
🔸Cranberry Beans (Certified USDA and MOSA Organic, ”TestedClean” certified and Non-GMO) in 25 lb paper bag ($2.96/lb or $74/bag). (Goal is 500lbs or 20 bags).🔸
🔸Navy Beans (Certified USDA and MOSA Organic, ”TestedClean” certified and Non-GMO) in 25 lb paper bag ($2.96/lb or $74/bag). (Goal is 500lbs or 20 bags).🔸
🔸Yellow Canary Beans (Certified USDA and MOSA Organic, ”TestedClean” certified and Non-GMO) in 25 lb paper bag ($2.96/lb or $74/bag). (Goal is 500lbs or 20 bags).🔸
🔸Small Red Beans (Certified USDA and MOSA Organic, ”TestedClean” certified and Non-GMO) in 25 lb paper bag ($2.60/lb or $65/bag). (Goal is 500lbs or 20 bags).🔸
🔸Pink Beans (Certified USDA and MOSA Organic, ”TestedClean” certified and Non-GMO) in 25 lb paper bag ($2.96/lb or $74/bag). (Goal is 500lbs or 20 bags).🔸
🔸Cannulah Beans (Certified USDA and MOSA Organic, ”TestedClean” certified and Non-GMO) in 25 lb paper bag ($4.49/lb or $112.50/bag). (Goal is 250lbs or 10 bags).🔸
CERTIFIED ORGANIC, Non-GMO and KOSHER WHEAT BERRIES from CENTRAL MILLING:
(NOTE: Central Milling requires full-pallet orders. Meaning we are required to order a full pallet of each item. If we fill a pallet we will take additional orders on a waitlist basis for a second pallet and so on.)
🔸Spelt Wheat Berries (Heirloom/Ancient), (Certified Organic, Non-GMO & Kosher) in 50 lb paper bag ($1.49/lb - $74.50/bag).(Goal/Limit is 2500lbs or 50 bags).🔸
🔸Khorasan Wheat Berries (Heirloom/Ancient) (Certified Organic, Non-GMO & Kosher) in 50 lb paper bag ($1.79/lb - $89.50/bag) (Goal/Limit is 2500lbs or 50 bags).🔸
🔸Hard Red Spring Wheat Berries (Certified Organic, Non-GMO & Kosher) in 50 lb paper bag ($1.35/lb - $67.50/bag) (Goal/Limit is 2500lbs or 50 bags).🔸
🔸Hard White Wheat Berries (Certified Organic, Non-GMO & Kosher) in 50 lb paper bag ($1.28/lb - $64/bag). (Goal/Limit is 2500lbs or 50 bags).
🔸Soft White Wheat Berries (Certified Organic, Non-GMO & Kosher) in 50 lb paper bag ($1.25/lb - $62.50/bag). (Goal/Limit is 2500lbs or 50 bags).
BUCKETS and LIDS:
🔸Food Grade 5 Gallon Buckets with sealable rubber gasket lids for long term storage ($12/bucket and lid combo). (100 buckets/lids available only this bulk order).
(NOTE: You must place an order for one bulk order item or more in order to add buckets to your order. If you already ordered and want to add buckets you can order buckets without having to buy another item. We can not afford the delivery of these buckets without your participation in the regular bulk order. Thanks for understanding!)
HOW DOES THIS BULK ORDER WORK?
1. Order Eligibility: Anyone can place an order with us! We deliver to 30+ drops across Oklahoma, Arkansas and Texas. There are no membership fees and delivery to the drops is free. Just pick the drop that is closest to you when you order! (The drop locations along with how and where to order is explained below.)
IMPORTANT: Due to the possibility of rapidly rising fuel costs, we may have to implement a $5-$10/order delivery fee to offset rising fuel costs, and we only plan to do this if and only if diesel costs rise to an average of $7/gallon or more during the drop week, and/or if shipping costs rise significantly. We will notify you via text if we decide to implement this fee and you can pay this fee at the drop. We want to continue to be able to offer fresh, wholesome food to our customers. Thank you for your help and understanding!
2. Minimum Order Requirements: The minimum order is one bag of corn, popcorn, beans or wheat berries, but you may order as many of each of the varieties you prefer up to the goal or limit for each type available.
3. Goals and Limits for this Bulk Order: The goal/limit available are marked next to each variety above.
🔷Important: We need your help reaching goal on each variety to make this bulk order a success! Please share this order with everyone you know!🔷
Once the goal/limit for each variety is reached, the variety will be marked as “Out of Stock.”
Each successful bulk order helps us grow and offer more amazing grains and foods from more farms and mills more often!
5. Our Drop Locations:
Oklahoma Drops:
Kansas, OK, Locust Grove, OK, Tulsa, OK, Tahlequah, OK, Westville, OK, Broken Arrow, OK, Bristow, OK, Prague, OK and Edmond, OK.
Arkansas Drops:
Siloam Springs, AR, Fayetteville, AR, mBentonville, AR, Berryville, AR, Harrison, AR, Yellville, AR, Mountain Home, AR, Conway, AR, Ozark, AR, Russellville, AR, North Little Rock, AR and Fort Smith, AR.
Texas Drops:
Anna, TX, Fort Worth, TX, Cleburne, TX, Dallas, TX, Temple, TX, Georgetown, TX, Austin, TX, San Marcos, TX, New Braunfels, TX, San Antonio, TX, Boerne, TX, Bastrop, TX, Bryan, TX, Madisonville, TX, Lufkin, TX, Henderson, TX and Ben Wheeler, TX.
(Check it out! The newest drops are listed in bold)!!!
All of our drop locations and addresses for each of these areas can be found here:
IMPORTANT: DUE TO RISING FUEL COSTS, WE MAY HAVE TO CANCEL DROPS THAT DO NOT REACH 500LBS IN TOTAL ORDERS FOR THAT DROP. (If we have to cancel, we will notify you via text. If you cannot switch drops, we will refund your order right away). Please tell everyone you know in your drop area about our bulk order and our drop!
6. Order Deadline: FRIDAY, July 3rd at 12 Noon!🕛
Place orders early before the varieties reach their goals/limits! We expect quite a bit of orders this bulk order!!! So don’t miss out! Order as soon as you can! You can also place multiple orders if needed and we will combine your orders.
7. The Estimated Drop Weeks:
We estimate that this bulk order will be delivered to the drops either the week of July 27- 31 and/or the week of Aug 3-7.
Each drop will be scheduled sometime Monday–Friday from 8am–8pm during the above estimated drop weeks. The exact drop schedule will be texted to our participating customers by Monday, July 20th to give our customers plenty of time to make arrangements. (Please respond to our texts so we know that you are aware of the drop schedule. If you do not respond, we will call you to make sure you are aware! We don’t want our customers missing out on their orders!)
If the drops are delayed due to shipping issues, weather and/or truck/trailer malfunction, we will notify you via text or phone call as soon as we are aware.
If you can’t make your drop, please arrange a pickup or alternate drop. Orders not picked up, cannot be refunded. If someone is picking up for you or if you want to change your drop please text us at 830-822-0393. We make all possible efforts to help our customers in emergencies.
8. All orders are final and can't be exchanged or refunded unless there is damage to the product upon shipping or delivery to the drops.
9. The BIGGEST DROP Award:
All the customers at the biggest drop will receive a $15 off coupon code that will be good for any future bulk order! The biggest drop is measured by the drop with the most customers!
10. The BIGGEST ORDER Award:
The customer that places the biggest order during this bulk order in dollar amount will receive a $50 off coupon code that will be good for any future bulk order!!! Second Place receives a $30 coupon code and third place gets a $20 off coupon code!
HOW DO YOU PLACE AND PAY FOR YOUR ORDER?
Order and Pay online here:
(Customers: Be sure to click on the item or items you want and add them to your cart. Once you have all the different items added to your cart, click on the shopping cart bag icon at the top of our website. Complete the checkout process. We will email you once the checkout process is complete. We will also text you within 24hrs confirming that we received your order. If you do not receive a text or email please text us at 830-822-0393).
IMPORTANT NOTE: To be able to order online your address must be within 50 miles of one of our drops. If you live further and still want to order please text us at 830-822-0393!
(NOTE: Our shop page will be closed and unavailable for orders from 5pm Friday until 9am Sunday each weekend we are offering anything for sale on our website. We do this to guard our Shabbat. Shalom!)
THANK YOU FOR YOUR SUPPORT AND PARTICIPATION IN OUR BULK ORDERS!!!
Yah's Manna gives away a percentage of our profits in grain or food ordered during each bulk order to those that are in need but can’t afford it! We help widows, widowers, low income single parent families, one income families, along with individuals that cannot afford food. We would love to help you if you are in need, so please let us know!❤️
Thanks to your support, we started growing produce for our customers in 2025 and we are seeking our organic certification! We were able to offer our fresh produce (grown 100% naturally without chemicals, herbicides or pesticides) to our customers that ordered during the summer and fall bulk orders of 2025 and we hope to do the same here in 2026! We should have more fresh produce to offer our customers that order during this bulk order as well! Our next goal for Yah’s Manna is to buy a box truck with refrigeration so we can add more drops and haul more fresh produce to our customers during every bulk order!❤️
Thanks for being a loyal Yah’s Manna customer! Please share this order and our contact and website info with everyone you know!
You can also follow us on Facebook for news and bulk order updates here:
We look forward to your order! Shalom!❤️




Comments